עמוד הבית  
משרד עורכי דין arrow מאמרים arrow פנינת הפרקליט arrow "זיהום" בחקירה
משרד עורכי דין הרניק-גלעדי - דרך מנחם בגין 65, בית אשרא, ת.ד. 51240, תל אביב 67138 - טלפון: 5618891 - 03
   
משפט פלילי
פלילי
-
משפט מסחרי - מקרקעין
משפט מסחרי
מקרקעין
-
משפט מנהלי ובג"צים
רשויות מקומיות
בג"ץ ומשפט מנהלי
לשכות פרטיות-משרד התמ"ת
-
-
רוצים לקבל חדשות ועידכונים בנושאים משפטיים ? מלאו את הפרטים הבאים:
עדכונים וחדשות 
"זיהום" בחקירה הדפס
לא מזמן נכחתי בדיון במהלכו טען איש מדעי החברה כי לו היינו מעיינים בסקר בו האזרחים נדרשו לדרג את העבירות הפליליות החמורות והמזעזעות ביותר , היינו בוודאי מוצאים בין המקומות המדורגים ראשונים את עבירות המין המבוצעות בקטינים. אכן , הגיוני הדבר. ילדים , מעצם טבעם , הם נטולי הגנה ופעמים רבות נטולי הבנה מספקת לנסיבות ומשכך הם נופלים קורבן בקלות יחסית לכוח הפיסי או המניפולטיבי של אדם מבוגר. כאשר אדם מבוגר נורמטיבי שומע ילד , ועל אחת כמה וכמה ילדו שלו , מדווח דיווח שמשמעותו כי יתכן ונפל קורבן לעבירת מין – ההתרגשות והזעזוע גדולים ולא יפלא כי תגובתו היא בשלב הראשון הלם ובשלב השני התפרצות כעס או תגובה אחרת בלתי נשלטת.

אלא שמה שרוב ממלאי הסקר לא היו יודעים הוא כי תגובות בלתי נשלטות אלה אחראיות במידה לא מבוטלת לזיכויים של נאשמים בעבירות מין בקטינים ולהבדיל מכך לתלונות שווא של קטינים כלפי מבוגרים. כאשר דיווח מצד ילד המעלה חשש שנפל קורבן למעשה מיני גורר אחריו תגובות בלתי שקולות הרי שהילד החי את סביבתו עלול לאמץ לעצמו דרכי התבטאות או צורת הסתכלות שאינן מאפיינות את יכולותיו הקוגניטיביות ו/או אינן מצויות בעולמו היומיומי.

כך למשל קובע בית המשפט באחד התיקים שנדונו לפניו בעניין זה ("במקרה" הייתי שם):

"...יש בהן (בנסיבות – הערה שלי) כדי להצביע על התארגנות משפחתית כנגד הנאשם , מעין אוירת "עליהום" שנוצרה באותו מועד , לה היו שותפים כל בני המשפחה , לרבות המתלוננת עצמה , שתושאלה על ידי מעין "בית דין שדה" אם תרצו, שנערך מיד לאחר האירוע , בנוכחות בני המשפחה , תוך שאלה תורמים לתחקור המתלוננת".

ובהמשך:

"יותר מידי ידים בחשו בפרשה עוד בטרם נחקרה הקטינה , בני המשפחה בהתנהגותם יצרו סיטואציה בלתי אפשרית , תוך שהם מערבים את הקטינה באותם מהלכים שננקטו נגד הנאשם , עד שקשה לדעת , איזה מהטענות העובדתיות הן כאלה שארעו במציאות ואיזה הן תולדה של אותם תשאולים והצגת תזות עובדתיות לקטינה ... דודה אמר שיוציא לנאשם את הרגליים , היא תארה את הנאשם כשיכור , היא דברה על כך ש"התחשבנו בו" , ואף כינתה את הנאשם "סוטה" , ביטוי שאינו מתאים כלל ועיקר לילדה בעלת יכולת מילולית כה מוגבלת... כולם יכולים היו לזהם את גרסתה  עד כדי כך , שקשה היה לסמוך עליה".

הסיטואציה המתוארת ע"י השופט נקראת "זיהום גרסה". ככל שתגובותיו של המעגל הקרוב , אם תרצו משפחת הקטין , מתאפיינות בתגובות בלתי נשלטות , התפרצויות זעם וחוסר שיקול דעת וככל שבני המשפחה לוקחים על עצמם להפוך לחוקרי הפרשה ולשופטי בית המשפט – כך גדלים הסיכויים כי גרסת הילד תזוהם. ככל שהילד צעיר יותר כך גדלים הסיכויים לזיהום.

תגובת המבוגר , כמצופה ממבוגר , חייבת להיות שקולה ועניינית. ניתן לשאול את הילד למה שאירע אך לאפשר לו לספר את שאירע במילותיו שלו. אין להתלהם , אין לקלל את הנאשם , יש להזהר מלהכניס לפיו של הילד ביטויים ואמירות מבית מדרשו של המבוגר. יש להיזהר מלהציג לילד שאלות או תיזות שהתשובה עליהן היא כן או לא. יש להיזהר מלדון בצעדים הבאים שיש לנקוט בנוכחות הילד. היה והתרשמתם כי הילד בשפתו אכן מתאר אירוע מיני יש לפנות לגורם המקצועי הוא משטרת ישראל אשר בה מצויים חוקרי ילדים מיומנים שזו היא מלאכתם.

מן העבר השני , תגובה מתלהמת וחסרת פרופורציות עלולה במקרים מסוימים להוביל ילד , שאופיו נוטה לרצות את סביבתו , לפתח גרסה חסרת אחיזה במציאות ולהפוך אירוע מקרי ולא מיני לעבירת מין. כך נמצאתם אחראים להחרבת עולמו של אדם חף מפשע.

ולסיכום: כמו במקרים אחרים כך גם כאן: קור רוח , שיקול דעת ופעולה מבוקרת הנם מרכיבים חיוניים לטיפול נכון במצבי קיצון.

נ.ב.

את המאמר שהתפרסם בגליון הקודם שכותרתו" ""המערכת" וההתמודדות איתה" כתב חברי ועמיתי עו"ד רותם גלעדי ולא אני כפי שפורסם בטעות – עימכם הסליחה.   

 

            
רוני הרניק, עו"ד

* כל המידע הנכלל בטור זה הינו בבחינת מידע כללי בלבד, ואינו בגדר חוות דעת או ייעוץ משפטי מוסמך. על הקורא לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה משפטית או אחרת המסתמכת על האמור בטור.

 
< קודם   הבא >
 
   
     בנייה ע"י פליקס גרימברג | מתוחזק ע"י ג'ומלה | © כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין הרניק - גלעדי Back Top